Xray Cihazları Tehlikelimi

Haber Başak İleri Teknoloji 3454 Okuma

Xray Cihazları Tehlikelimi

X-Ray cihazları hayatımızın büyük bir bölümünde yeri olan cihazlardan biridir. Herhangi bir alışveriş merkezine, havaalanına ya da kurumsal binaya giriş yapmak istediğinizde Xray cihazlarından geçmek durumunda kalmaktasınız. X ray, nesnelerin x ışını kaynağından geçirilmesiyle görüntüleri oluşturan cihazlardır. X-ray aygıtının en önemli özelliği jeneratör gücüdür. Elektrikten güç alarak x ışını üretirler ve bu ışın sayesinde kapalı eşyaları tarayarak içerisinde ki maddeleri cinslerine göre xraye bağlı olan monitör ekranına yansıtırlar.

Genel olarak X-ray sistemleri çanta, paket, valiz, koli, zarf gibi eşyaların içini görüntüleyerek içlerinde; silah, bıçak, bomba gibi güvenliği tehdit edici bir cisim taşıyıp taşımadığı belirlemek amacı ile kullanılmaktadır. X-ray cihazlarının yanı sıra kapı tipi metal dedektörleri ve el dedektörleri de kişilerin üzerindeki tehdit edici unsurları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır. Düşük yoğunluklu manyetik alan kullanılan bu cihazların sağlık açısından zararlı olup olmadığı ise merak konusudur.

X-Ray Cihazlarında Radyasyon Tehlikesi

Xray cihazlarının içerisinde, radyasyon kaynağı olarak radyoaktif kaynak bulunmaz. Bu cihazlarda radyasyon kaynağı olarak x-ışını tüpü bulunur. Cihazlar elektrik enerjisi ile çalışır ve sadece çalışır durumda olduklarında x-ışını tüpü tarafından radyasyon üretilir. Cihazın çalışması durdurulduğunda ise radyasyon üretimi sonlanır. X ray cihazlarının zararlı olduğuna dair yaygın inanışın aksine yayılan radyasyon bedenimize zarar verecek düzeyde değildir.

Hamililer de Dahil Herkes İçin Güvenilirdir!

Bir doz radyasyon microsievert / rem olarak ifade edilir. Uniqscan xray cihazı 0.5 microsievert / rem yaymaktadır. Gelişmekte olan anne karnındaki bir bebeğe bile zarar verecek microsivert için 500 bin microsievert gereklidir. Böylelikle X ray cihazları kalp pili kullanan kişiler dışındaki herkes için güvenilirdir diyebiliriz. Kalp pili kullanan kişiler için zararlı olmasının nedeni ise; oluşan manyetik alanın kalp pilinin çalışmasında sorun yaratabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Uniqscan X-ray cihazlarımız; üretilen radyasyonun (x-ışınları) cihaz dışına sızıntısını en aza indirecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır. X-ray cihazlarımızın giriş ve çıkışlarında radyasyonu önleyici perdeler bulunmaktadır. Bulunan önleyici perdeler sayesinde X-ray cihazlarımız insan sağlığını etkilemeyecek düzeydedir. Başak İleri Teknoloji olarak, xray kiralama ve satış çözümlerimizle işletmelerinizin güvenliğini sağlarken, çalışanlarınızın da güvenliğini sağlıyoruz.

SATIŞ, KİRALAMA, BAKIM, SERVİS HİZMETLERİ

- Başak İleri Teknoloji

Başak İleri Telsiz

Haberleşme ve Güvenlik sektöründeki tüm gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.